Podcast: Kliknij prawym przyciskiem i wybierz „zapisz link jak”, aby ściągnąć plik MP3.
Subskrypcja: |Spotify|RSS|iTunes|Android|YouTube|Czas nagrania: 00:52:36 Wielkość pliku: 72,2 MB

Odpowiedź na pytanie: co jest lepsze, bycie multiagentem czy agentem wyłącznym nie jest prosta. Każda z tych form sprzedaży ubezpieczeń ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy od tego, w  jaki sposób chcesz się rozwijać i jakiego wsparcia potrzebujesz.

Dlaczego odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa

Ten wybór jest o tyle trudny, że dokonuje go osoba, która dopiero zaczyna przygodę z ubezpieczeniami, a  więc brak jej doświadczenia. Zazwyczaj jedyne osoby, które jej doradzają, to najczęściej te, które próbują ją zachęcić do współpracy. To trochę jak ze sprzedażą, trudno powiedzieć, że osoba, która chce pozyskać nowego współpracownika, będzie obiektywna w swoich opiniach.

Musisz pamiętać, że ta decyzja wpłynie bardzo mocno na twoją ścieżkę kariery. Jeśli pójdziesz jedną z tych dróg, to trudno będzie się już później wycofać, zwłaszcza w sytuacji, kiedy będziesz już dysponować znaczącą grupą klientów.

Co powinieneś zrobić na początku

Ponieważ decyzja, czy być agentem wyłącznym czy multiagentem jest bardzo ważna, trzeba mądrze rozważyć wszystkie za i przeciw. Proponuję ci zdobyć jak najwięcej informacji i wypisać je na kartce, dzieląc je na wady i zalety każdej z tych dwóch dróg. Obiecuję ci, że kiedy będziesz obejmować wzrokiem wszystkie najważniejsze cechy charakterystyczne dla danej ścieżki kariery, będzie ci łatwiej odpowiedzieć sobie na pytanie, którą drogą powinieneś podążyć. Większości osób wzrok ułatwia analizowanie informacji, które widzą. Jest to bardziej efektywne niż poleganie na swojej pamięci tego, co się usłyszało.

Od kogo pozyskać informacje

Źródłem informacji mogą być różne osoby z branży ubezpieczeniowej oraz wiedza zawarta w internecie. Uważaj na tych, którzy chcą namówić się do współpracy i zawsze na uwadze to, że będą starali się w większości przypadku pokazać głównie dobre strony ich propozycji. Dlatego dobrym pomysłem jest porozmawiać z ludźmi, którzy zajmują się sprzedażą ubezpieczeń zarówno w roli agenta wyłącznego, jak i multiagenta. Mogą to być osoby, które sprzedają ubezpieczenia tobie lub twojej rodzinie, ewentualnie bliskim znajomym. Chyba że masz w swoim środowisku osoby, które bezpośrednio zajmują się sprzedażą ubezpieczeń. To samo tyczy się Internetu. Jeżeli artykuł o tym, czy lepiej być agentem wyłącznym czy multiagentem jest umieszczony na blogu dużej multiagencji, to nie zawsze musi być obiektywny.

 Jak się przygotować do tej decyzji

Oprócz analizy zalet i wad bycia agentem wyłącznym lub multiagentem przejrzyj również umowy dotyczące warunków współpracy. Takie umowy często mają zapisy, które mogą być ważne w przyszłych latach. Na przykład w sytuacji konfliktu lub chęci rezygnacji ze współpracy, co dzieje się z twoimi klientami? Czy otrzymujesz jeszcze jakieś wynagrodzenie za sprzedane im umowy?  Inny przykład dotyczy wynagradzania. Jeśli jakaś firma daje ci wsparcie finansowe w postaci dodatkowych pieniędzy oprócz prowizji ze sprzedanych ubezpieczeń, to sprawdź nie tylko to, jak długo będzie ono trwało i na jakich zasadach jest przyznawane, ale również to, co się dzieje w sytuacji, kiedy zrezygnujesz ze współpracy. Czy nie będziesz musiał na przykład oddawać pieniędzy, które wcześniej otrzymałeś.

Zastanów się, która z tych ról bardziej pasuje do ciebie i twojej sytuacji

Decyzja o tym, co wybrać: drogę multiagenta czy agenta wyłącznego, powinna być również oparta na twoich osobistych preferencjach. W przypadku bycia agentem wyłącznym masz bezpośrednią opiekę menadżera, który jest odpowiedzialny za wdrażanie ciebie do  sprzedaży ubezpieczeń oraz biuro, w którym otaczają cię inni współpracownicy. Jeśli więc jesteś osobą, która potrzebuje ludzi do tego, żeby czuć się zmotywowanym i naładowanym energią do działania, to w przypadku agenta wyłącznego masz taką możliwość.

W przypadku bycia multiagentem jesteś zostawiony sam sobie, a jedyne wsparcie, na jakie możesz liczyć, to opiekunowie z poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, którzy są odpowiedzialni  za przekazywanie ci wiedzy dotyczącej ich produktów ubezpieczeniowych oraz systemów wystawiania polis. Ważnym aspektem analizy, czy być agentem wyłącznym czy multiagentem jest również twoja sytuacja finansowa. W przypadku agenta wyłącznego możesz liczyć nie tylko na prowizję, ale również na dodatkowe dofinansowanie przez okres nawet dwóch lat. W przypadku bycia multiagentem twoim jedynym dochodem jest zarobiona prowizja, co oznacza, że w pierwszych dwóch latach twoja sytuacja finansowa może być niestabilna. Ważne będzie, ilu klientów uzyskasz w danym miesiącu i czy będą płacili od razu za cały rok z góry, czy na przykład kwartalnych ratach. W drugim przypadku twoja prowizja również będzie podzielona na cztery części i wypłacana co kwartał.

Chcesz sprawdzić, czy nadajesz się na agenta ubezpieczeniowego? Zajrzyj tutaj:
BU43: CZY NADAJESZ SIĘ NA AGENTA UBEZPIECZENIOWEGO?

 

Czy ważne jest dla ciebie niezależność

Bycie agentem wyłącznym oznacza nie tylko związanie się z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym, ale również ograniczenie twojej swobody działania firma.  Będziesz współpracował z firmą, która ma swoje cele sprzedażowe i będzie sterować współpracą w ten sposób, abyś je realizował. Może się okazać, że niektóre produkty ubezpieczeniowe nie są dla twojej firmy zbyt ważne, co oznacza, że mogą słabo wliczać się w realizację planu, które daje ci możliwość pozyskiwania dodatkowych premii lub wygrywania nagród w konkursach sprzedażowych. Jeśli wybierzesz drogę multiagenta, masz całkowitą swobodę działania. To ty decydujesz, które firmy i jakie produkty sprzedajesz. Czy działasz sam czy zatrudniasz pracowników. Czy jesteś multiagentem mobilnym czy działasz, wykorzystując biuro otwarte od rana do późnego popołudnia. Zadaj więc sobie pytanie co jest dla ciebie ważniejsze: wsparcie i łatwiejsze wejście w biznes czy niezależność, która pozwoli ci zrealizować twoją strategię rozwoju zawodowego.

 Gdzie możesz znaleźć więcej informacji na ten temat

Ponieważ  wybór pomiędzy agentem wyłącznym a multiagentem opiera się na wielu czynnikach, przygotowałem dla ciebie nowy odcinek podcastu, w którym szerzej opowiadam o tym, czym różnią się te dwie role zawodowe w sprzedaży ubezpieczeń. Zachęcam cię serdecznie do wysłuchania tego nagrania i wyciągnięcia wniosków z informacji, które w nim przedstawiam. Pamiętaj, że to, jaką decyzję podejmiesz, będzie rzutowało na kolejne lata twojej kariery. Jeśli dokonasz właściwego  wyboru, twoje zadowolenie i dochody będą rosły, jeśli postawisz na złego konia, zmarnujesz swój czas i energię. Zniechęcisz się i być może finalnie zrezygnujesz ze sprzedaży ubezpieczeń nie dlatego, że nie ma to sensu, tylko dlatego, że sposób, jaki obrałeś, nie pasuje do twoich potrzeb i cech charakteru.

Pewny sposób... na zdobycie nowego klienta

 

  • Poznasz najważniejsze metody poszukiwania klientów.
  • Zaczniesz kontrolować i rozwijać swoje dochody.
  • Zapełnisz kalendarz spotkaniami z nowymi klientami.