Wiadomo nie o dziś, że podstawą naszych osiągnięć jest współpraca z ludźmi, którzy nas otaczają. Wyniki w sporcie, biznesie, eksperymentach naukowych czy wychowywaniu zależą od jakości naszych kontaktów z innymi. Podstawą skutecznego wpływania na innych jest właściwe rozpoznanie z kim mamy do czynienia. Czy dana osoba jest ekstrawertyczna czy introwertyczna? Czy jest bardziej logiczna niż emocjonalna czy odwrotnie? Jak postrzega rzeczywistość i co jest dla niej najważniejsze? Co ją uruchamia pozytywnie, a co denerwuje? Wiedza o ludziach i ich zachowaniu daje nam nad nimi pewnego rodzaju „władzę”. Jest wiele sposobów rozpoznania charakteru człowieka. Można po prostu go świadomie obserwować i analizować jego zachowanie w różnych sytuacjach, można dać mu do zrobienia różne testy na osobowość czy wypytać o niego środowisko, w którym funkcjonuje (tak na przykład robi policja przy wydaniu pozwolenia na broń). Jest jednak jeszcze jeden ciekawy i rzadki w użyciu sposób związany z analizą pisma. Jest to psychografologia.

Psychografologia polega na analizie pisma człowieka, która wiąże jego sposób pisania z pewnymi cechami charakteru.

Podczas wieloletnich badań odkryto, że nasz rodzaj osobowości wpływa na to jak piszemy. Oczywiście nie jest to metoda, która gwarantuje poprzez analizę pisma, stuprocentowy sukces w rozpoznaniu charakteru właściciela notatek i powinna być stosowana w połączeniu z innymi metodami. Pełna analiza pisma jest procesem wymagającym wiedzy, czasu i doświadczenia ale pewnych elementów tej dziedziny wiedzy można szybko i łatwo się nauczyć.

Podstawowym parametrem, opartym na analizie kierunku jest pochylenie pisma. Jest on związany z dynamizmem, potrzebą kontaktu z innymi oraz pośpiechem piszącego. Przyjmuje się, że zwiększenie kąta przy pochyleniu liter w lewą stronę oraz mniejsze litery oznaczają wzmocnienie cech introwertycznych. Zwiększenie odchylenia od pionu w prawą stronę oraz duże pismo kojarzymy z ekstrawertyzmem. Dzieje się tak, ponieważ pochylenie pisma w prawą stronę jest związane z parciem do przodu a pochylenie w lewą stronę oznacza silny kontakt z przeszłością. Co może oznaczać pochylenie pisma w lewą stronę?

Osoby, które tak robią, są bardziej ostrożne i kontrolujące swoje emocje. W kontaktach z innymi są pełne rezerwy i dystansu. Od strony emocji na pewno są bardziej wyważone. Mają silne tendencje do analizowania i skupiania się na szczegółach. Unikają kierowania się emocjami, zanim podejmą decyzję muszą dogłębnie ją przemyśleć. Zazwyczaj są dobrymi organizatorami i cechują się dużą dozą cierpliwości. Raczej mają trudności z integrowaniem się w grupie i często są uważana za zadzierające nosa. Faktycznie częściej niż średnia pojawia się u nich egocentryzm.

Drugi rodzaj pisma to pismo proste. Cechuje je brak pochylenia liter. Podstawową cechą ludzi, który piszą w ten sposób jest wyważenie. Piszących w ten sposób określa się jako osoby rozsądne i umiejące dogadać się ze wszystkimi. Jeśli mają władzę, to często są dobrymi organizatorami i wskazują kierunki działania. Osoba, pisząca pismem prostym zachowuje pewien dystans i stara się zachować niezależność ale jednocześnie ma dobry kontakt z innymi. Warto dodać, że ten rodzaj pisma częściej występuje u kobiet.

Następny rodzaj pisma to pismo pochylone w prawą stronę. Silne pochylenie w prawo może oznaczać osobę działająca zbyt pochopnie. Generalnie, ludzie pochylający swoje pismo w prawo są ekstrawertykami i uwielbiają działać. Cechują się silnym temperamentem, mogą mieć charakter wybuchowy. Do życia podchodzą z entuzjazmem i są osobami pozytywnie nastawionymi do świata. Ich działania podlegają często emocjom.

Ostatnim rodzajem pisma jest pismo o zmiennym pochyleniu. Jeśli jest to faktycznie stała cecha występująca podczas pisania, to może oznaczać osobę niepewną siebie i pełną sprzeczności.  Może występować u niej zmienność nastrojów i zmienność zdania. Często posiada cechy osobowości, które pochodzą ze skrajnych typów charakteru. Jednego dnia jest ekstrawertywna i towarzyska, a następnego zamknięta i niezadowolona z życia.

Jak widzisz, nasze pismo dużo mówi o nas samych. Oczywiście, warto abyś na początek potraktował psychografologię jako zabawę. Poproś swoich współpracowników, znajomych czy rodzinę o próbki pisma, nie wyjaśniając im do czego je potrzebujesz. Sprawdź jak powyższa widza sprawdza się w twoim otoczeniu. Niestety, psychografologia jest dziedziną coraz mniej przydatną. Dzieje się tak dlatego, że coraz mniej piszemy w naszym życiu odręcznie, a coraz częściej używamy komputera. A może to jaką czcionkę wybierasz i jaką ma wielkość też odzwierciedla twój charakter? Ale to już inna para kaloszy i pewnie za kilka lat powstanie nowa dziedzina badanie ludzkiej psychiki związana ze sposobem pracy na komputerze.